High School Football Pairings: Round Two


Sunday, November 13th 2011, 11:42 am
By: News 9


The first round of the 2011 high school football playoffs are in the books and the brackets have been narrowed down into reflect the second round pairings.

Below are the matchups for each class and you can see the entire OSSAA bracket for that class by clicking on the associated link.

Be sure to check back Friday for all the scores and highlight from across the state.

6A Quarterfinals:                                                                   View Entire 6A Bracket
All games will be played Friday, Nov. 18 at 7:30 p.m.
Owasso at Midwest City
Lawton at Broken Arrow
Jenks at Edmond Santa Fe
Edmond North at Union

5A Quarterfinals:_____________________________View Entire 5A Bracket
All games will be played Friday, Nov. 18 at 7:30 p.m.
Tulsa East Central at Guthrie
Duncan at McAlester
Tulsa Kelley at Lawton Mac
Ardmore at Pryor

4A Quarterfinals:_____________________________View Entire 4A Bracket
All games will be played Friday, Nov. 18 at 7:30 p.m.
Hilldale at Clinton
Glenpool at Catoosa
Wagoner at Woodward
McGuinness at Sallisaw

3A Second Round:____________________________View Entire 3A Bracket
All games will be played Friday, Nov. 18 at 7:30 p.m.
Kingfisher at Anadarko
Stigler at Metro Christian
Plainview at Newcastle
Berryhill at Beggs
Keys at Cascia Hall
Bethany at Bridge Creek
Verdigris at Seminole
Madill at Heritage Hall

2A Round Second Round:______________________View Entire 2A Bracket 
All games will be played Friday, Nov. 18 at 7:30 p.m.
Frederick at Hennessey
Commerce at Vian
Millwood at Davis
Okemah at Lincoln Christian
Wyandotte at Stroud
Comanche at Jones
Morris at Pawhuska
Oklahoma Christian at Lindsay

Class A Second Round:_______________________View Entire Class A Bracket
All games will be played Friday, Nov. 18 at 7:30 p.m.
Hollis at Thomas
Hominy at Dibble
Cashion at Ringling
Wynnewood at Woodland
Morrison at Wayne
Velma-Alma at Minco
Savanna at Foyil
Texhoma at Carnegie

Class B Quarterfinals:______________________View Entire Class B Bracket
All games will be played Friday, Nov. 18 at 7:30 p.m.
Welch at Laverne
Fox at Caddo
Gans at Davenport
Seiling at Kiefer

Class C Quarterfinals:______________________View Entire Class C Bracket
All games will be played Friday, Nov. 18 at 7:30 p.m.
Covington-Douglas at Sharon-Mutual
Tipton at DC-Lamont
Timberlake at Temple
Shattuck at Coyle